Burziliwa zmiana warty w VW. Mimo sporów rodzina w końcu znalazła rozwiązanie

Doradca polskich i zagranicznych rodzin przedsiębiorców Tomasz Budziak omawia napięcia rodzinne i pokoleniowe w Grupie VW na przełomie 2014 i 2015 roku. Spór pokoleń i klanów sukcesorów założyciela firmy Ferdynanda Porsche'a doprowadził w końcu do ustąpienia legendarnego, długoletniego lidera Grupy VW w osobie jego wnuka Ferdynanda Piecha. Ten wówczas 78-letni patriarcha przemysłu samochodowego musiał ustąpić wraz z żoną z rady nadzorczej w wyniku konfliktu z zarządem Grupy VW, wspieranym przez innych członków rodziny.

Jednak konflikt nie zachwiał Grupą VW i nie doprowadził potomków Porsche'a do utraty kontroli nad koncernem dzięki perfekcyjnemu stosowaniu Ładu Rodzinnego w wykorzystaniu Ładu Korporacyjnego. Inni akcjonariusze koncernu spoza rodziny nie mogli dzięki temu wykorzystać rodzinnych sporów do przejęcia kontroli nad własnością.

Artykuł pierwotnie był opublikowany na łamach numeru 13 magazynu IFR Relacje z wiosny 2015 roku. Bohater artykułu Ferdynand Piech niestety zmarł w 2019 i wraz z nim w przeszłość odeszła pewna epoka przemysłu motoryzacyjnego.