E-learning
NAGRANIA DOSTĘPNE PONIŻEJ, NA DOLE EKRANU
#1 webinarium - Analiza nieoczywistych ryzyk w przedsiębiorstwach
Eksperci z zakresu badań marketingowych opowiedzieli o tym jak zbieranie obiektywnych informacji i ich przetwarzanie przekłada się na efektywność prowadzenia firmy oraz minimalizuje ryzyko błędnych decyzji. W trakcie webinarium podjęto tematy z zakresu ryzyka niedopasowania do oczekiwań rynku, wizerunku firmy, satysfakcji klientów (i nie tylko). Eksperci wykazali dlaczego warto zbierać dane o swojej firmie oraz jak wykorzystywać wyniki rzetelnych badań w prowadzeniu rodzinnego biznesu. W trakcie webinarium podjęto również temat innowacyjnych metod badawczych jakie daje neuromarketing.
#2 webinarium - Jakie błędy najczęściej są popełniane kiedy prowadzi się firmę rodzinną i jak ich unikać by podnieść swoją konkurencyjność
W trakcie webinarium p. Dorota Bury wykazała, że sposoby promocji i pokazywania siebie jest uzależniony od możliwości finansowych i umiejętności. Inaczej promuje się małą, kilkuosobową firmę, a inaczej promocję prowadzi korporacja. Ekspert, p. Dorota Bury wyjaśniała jak robić to umiejętnie i nie zniknąć. Prowadząca wskazała jakich błędów nie popełniać i jak się promować by zostać zauważonym.
#3 webinarium - O ryzykach w przedsiębiorstwach rodzinnych
Specjalista w zakresie ustalania strategii podatkowej oraz zarządzania ryzykiem, Jarosław Wiśniewski, opowiedział o ryzykach funkcjonowania przedsiębiorstw rodzinnych na kilku płaszczyznach min. funkcjonalnej, celowej, finansowej.
#4 webinarium - Unikanie ryzyka w prowadzeniu przedsiębiorstw z prawnego punktu widzenia
Celem webinarium było wskazanie przedsiębiorcom, jakie czynności - istotne z punktu widzenia prawa - należy podejmować,, aby już na początkowych etapach współpracy z klientami i kontrahentami zapobiec potencjalnym zagrożeniom i zabezpieczyć swoje przyszłe interesy.
Ekspert Piotr T. Kubik wskazała kilka dróg rozwiązywania spornych sytuacji związanych z prowadzoną działalnością oraz konsekwencje związane z wyborem określonego sposobu postępowania, odczuwalne zarówno w perspektywie czasowej, jak i finansowej.
#5 webinarium - Outsourcing, leasing pracowników - narzędzie procesu czy ostateczne rozwiązanie?
Ekspert Marcin Sawczuk opowiedziała o narzędziu, z którego istnienia niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, a które pozwala w szybki sposób rozwiązać chwilowe problemy kadrowe. Z webinarium można dowiedzieć się czym jest oraz jak działa leasing pracowniczy. Ekspert opowiedział o zaletach związanych z wypożyczeniem pracowników oraz sytuacjach kiedy warto z niego skorzystać. Ważnym tematem była również kwestia tego o czym należy pamiętać decydując się na wspomnianą formę pozyskiwania pracowników.
#6 webinarium - Specyfika przekazywania kompetencji w firmach rodzinnych
Przedsiębiorstwa rodzinne stanowią charakterystyczną grupę podmiotów, które łączą działalność biznesową ze sferą rodzinną, Profesjonalizacja firmy rodzinnej jest procesem wdrażania racjonalnego zarządzania. Proces ten obejmuje między innymi rozwój kompetencji oraz delegowanie uprawnień. Nasz ekspert, p. Justyna Wiśniewska, opowiedziała o tym jak budować pozycję konkurencyjną firmy poprzez przekazywanie kompetencji oraz z jakimi wymaganiami wobec zarządzających ten proces jest związany.
#7 webinarium - Przygotuj skuteczny zespół – zaufanie kluczem do przekazywania odpowiedzialności
Przedsiębiorstwa rodzinne mają naturalny, bezcenny kapitał w postaci miłości, która może być przekuta na wartości. Warunkiem niezbędnym jest jednak, aby osoba właściciel, będący najczęściej osobą zarządzającą posiadał kompetencje, które wzmocnią jego pozycję a jednocześnie stanowić będą zachętę do rozwoju dla całego zespołu. W trakcie webinarium p. Anna Kunicka opowiedziała o tym, jakie to kompetencje, jak je wzmacniać i rozwijać.
#8 webinarium - Przychody i koszty w firmie: jak je liczyć, jak ich szukać i jak płacić niższe podatki
Wydatki przedsiębiorcy i koszty uzyskania przychodów w przedsiębiorstwach nie zawsze są tym samym. W trakcie webinarium Marcin Siwik (Sintra) opowiedział co zrobić, aby poniesiony przez firmę wydatek został zakwalifikowany jako koszt. Z webinarium można dowiedzieć się co może być kosztem podatkowym i gdzie takich kosztów szukać. Ekspert wskazał co może być zakwalifikowane jako koszt oraz wskazał, że nie zawsze opłaca się zbijać podatki.
#9 webinarium - Sukcesja i jej zasady
Podczas webinarium ekspert p. Natalia Prokaziuk poruszyła szereg kwestii związanych z przygotowaniem firmy do sukcesji. Odpowiedziała na pytanie czy sukcesja dotyczy każdej firmy. Z wydarzenia można dowiedzieć się co powinien zrobić właściciel, aby utworzyć plan sukcesyjny. Przybliżono także jak wygląda współpraca pomiędzy Analitykiem sukcesyjnym a firmą przygotowywaną do sukcesji.
#10 webinarium - Analiza ryzyka w przedsiębiorstwach rodzinnych
Ryzyko w prowadzeniu przedsiębiorstwa towarzyszy wielu procesom i działaniom. Niemniej zakres, jak i skutki ryzyka w przedsiębiorstwach bywają zróżnicowane. Analiza i identyfikacja ryzyka ma zatem strategiczne znaczenie dla zarządzania firmą. Choć ryzyka nie da się wyeliminować – można je rozpoznać oraz zarządzać nim, ograniczając w ten sposób niebezpieczeństwo błędnych decyzji – o wszystkich tych aspektach opowiedział ekspert Marek Leśniak.
#11 webinaruim - Sposoby prowadzenia firm rodzinnych
Pani Daria Kunkowska (dyrektor zarządzający Acartus) opowiedziała o formach prowadzenia działalności oraz sposobach zarzadzania firmą rodzinną. W trakcie webinarium ekspert poruszył tematy m.in. planowania, zarządzania operacyjnego i strategicznego na konkretnych przykładach firm rodzinnych. Dodatkowo, zaproszeni goście, p. Grzegorz Gosk i p. Mariusz Purzycki opowiedzieli o własnych doświadczeniach w zakresie zakładania oraz strategii rozwoju własnych biznesów.
#12 webinarium - Jak przygotować firmę rodzinną do pandemii koronawirusa
Spotkanie poświęcone prowadzeniu biznesu w kryzysowym okresie pandemii. Ekspert – radca prawny i członek zarządu IFR – Dawid Rejmer opowiedział, jak przygotować firmę rodzinną do pandemii koronawirusa.
Podczas webinarium uczestnicy dowiedzieli się, co wolno a czego nie wolno pracownikowi i pracodawcy; co zrobić, żeby przygotować swój biznes i swoją rodzinę na kwarantannę właściciela/zarządu; jak państwo i samorząd może pomóc przedsiębiorcom?
#13 webinarium - Prowadzenie biznesu w warunkach pandemii koronawirusa
W ślad za pierwszym webinarium (#12) na temat przygotowania firmy rodzinnej do pandemii koronawirusa, niniejsze stanowi kontynuację i rozwinięcie
tego bardzo ważnego aktualnie tematu.
Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się Piotr Juszczyk – doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem.
Podczas webinarium omówił on następujące zagadnienia:
Jak przygotować firmę na czas pandemii;
Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika w czasie zagrożenia epidemicznego;
Jakie są możliwości wsparcia dla przedsiębiorców.
#14 webinarium - Jak robić mniej i więcej zarabiać? Metody kalkulacji i analizy zyskowności przedsiębiorstwa
Jednym z głównych celów działalności gospodarczej jest generowanie zysków dla jej właścicieli.
Rozwijając przedsiębiorstwo często zwiększamy ofertę, ale nie zawsze kontrolujemy rentowności poszczególnych produktów.
Przeprowadzenie analizy w tym zakresie, jak i wdrożenie podstawowych narzędzi controllingu pozwala na zbudowanie pełnego obrazu działalności przedsiębiorstwa i znalezienie tych obszarów, które angażują nasze zasoby,
a nie generują odpowiedniego zysku. W odpowiedzi na powyższe, w ramach spotkania omówiono podstawowe metody kalkulacji i analizy zyskowności przedsiębiorstwa, których wdrożenie pozwoli na poprawę efektywności działania przedsiębiorstw.
Prowadzący to Artur Siwek, od ponad 15 lat związany z doradztwem biznesowym opartym na pozytywnych relacjach z szerokim gronem przedsiębiorstw.
#15 webinarium - Zarządzanie pracą zdalną – funkcjonowanie przedsiębiorstw w dobie epidemii
W obliczu zmian, z jakimi zmagają się firmy w czasie epidemii, Stowarzyszenie Interim Managers (SIM) udostępniło przedsiębiorcom bezpłatne, proste narzędzie do zarządzania pracą zdalną, przygotowane przez jednego z bardziej doświadczonych interim managerów na rynku polskim. To proste rozwiązanie ułatwi właścicielom firm i menedżerom zdalne zarządzanie pracą pracowników, którzy musieli zostać w domach. Pomoże także w śledzeniu czasu pracy oraz jej postępów.
W czasie spotkania Roman Wendt przedstawił autorskie narzędzie zarządzania telepracą, a Monika Buchajska-Wróbel podzieliła się doświadczeniami z jego wdrożenia w swojej firmie. Korzyści z udziału w webinarium: pozyskanie wiedzy, jak sprawnie i skutecznie w ciągu 24 godzin wdrożyć proste i przyjazne narzędzie do pracy zdalnej; poprawa efektywności działania i usprawnienie pracy zespołu; szczera dyskusja o trudnościach, zagrożeniach, ale i plusach pracy zdalnej oraz wymiana doświadczeń z tymi, którzy już przez to przeszli.
Roman Wendt – ekspert efektywności biznesowej i wizjoner, mówca i doskonały praktyk dzielący się swoimi doświadczeniami, do których należy zaliczyć ponad 20 projektów wdrażania zmian. Interim Manager z 14 letnim doświadczeniem.
Monika Buchajska-Wróbel – prezes Stowarzyszenia Interim Managers, Partner Inwenta. Pomysłodawczyni, inicjatorka i współzałożycielka Stowarzyszenia Interim Managers (SIM), obecnie Prezes Zarządu SIM.
#16 webinarium - Podróże kształcą. Jak tworzyć wartość w biznesie w oparciu o własne doświadczenie
Co wspólnego ma biznes z podróżowaniem? Więcej niż myślimy. Podróże kształcą, tak samo jak prowadzenie własnego biznesu. Skoro tak, to dlaczego nie przekuć osobistych doświadczeń w wartość dla klientów? Jak stworzyć markę, opowiadając o własnych doświadczeniach w biznesie, a nawet w życiu? Jak wykorzystać storytelling i tworzyć treści wizualne, aby przyciągać uwagę klientów? Podczas tego webinarium można dowiedzieć się, na czym polega siła osobistej marki w biznesie; jak ją budować mądrze i skutecznie; jak wykorzystać do tego popularne narzędzia internetowe; jak opowiadać o sobie inaczej niż wszyscy.
Prowadzący: Adam Majewski – pisarz i podróżnik, trener biznesu, wykładowca akademicki, od 2003 w branży public relations. Był rzecznikiem prasowym, dyrektorem wydawnictwa, prezesem agencji PR i urzędnikiem. Uprawia kolarstwo przełajowe, miłośnik Ałtaju i Syberii.
#17 webinarium - Zarządzanie firmą rodzinną w czasie pandemii
W trakcie webinarium eksperci firmy doradczej JP Weber kompleksowo omówili kwestię zarządzania przedsiębiorstwem w trakcie kryzysu i epidemii. Poruszone zostały dwa główne aspekty: prawny i podatkowy.
Webinarium IFR/LCK - Co daje Tarcza Antykryzysowa? Instrukcje dla przedsiębiorców
Od połowy marca rząd pracował nad przygotowaniem rozwiązań dla biznesu, które zmniejszą negatywny wpływ epidemii koronawirusa na polską gospodarkę. Przedsiębiorcy wiązali z Tarczą Antykryzysową duże nadzieje. Organizacje zrzeszające przedsiębiorców prowadziły szeroko zakrojoną akcję informacyjną, powstały konkretne propozycje ustaw, które miałyby pomóc przedsiębiorcom. Ustawa w ostatecznym kształcie rozwiązuje tylko część problemów. Krótką analizę prawno-podatkową z omówieniem i wyjaśnieniem, co tak naprawdę oznaczają one dla właścicieli przedsiębiorstw, przygotował partner strategiczny IFR – Kancelaria Ożóg Tomczykowski.
Główne założenia pakietu osłonowego podczas bezpłatnego webinarium przedstawili eksperci Kancelarii Ożóg Tomczykowski – Bartłomiej Biały (doradca podatkowy, szef działu podatków transakcyjnych) oraz Michał Mieszkiełło (radca prawny, szef praktyki korporacyjnej. Webinarium poprowadził Tomasz Budziak – wiceprezes zarządu IFR.
#18 webinarium - Jak prowadzić firmę rodzinną w czasie pandemii?
W trakcie webinarium ekspert p. Piotr Juszczyk omówił przepisy Tarczy Antykryzysowej dla przedsiębiorców, w tym: kwestie pracownicze i zmiany w kodeksie pracy, kwestie handlowe i podatkowe (zwolnienia i przesunięcia) oraz inne możliwości wsparcia przedsiębiorców proponowane przez Rząd w związku z epidemią koronawirusa.
Piotr Juszczyk – Doradca Podatkowy. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie księgowo-podatkowym. Współpracuje z firmą inFakt w ramach Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.
Webinarium zostało zorganizowane we współprace z firmą doradczą JP Weber. Finansowe aspekty zarządzania firmą rodzinną przedstawili: Piotr Miednik (Director CFO Advisory w JP Weber) oraz Piotr Kucharczyk (CFA, Director w JP Weber). Webinarium poprowadzi Tomasz Budziak (wiceprezes zarządu IFR). Poruszone zostaną m.in. następujące kwestie:
- Kryzys i jego fazy oraz inicjatywy wspierające przedsiębiorcę
- Jak obecnie zarządzać płynnością finansową w kontekście należności, zobowiązań i zapasów
- Jak podejść do ograniczania ryzyka w bieżącej sytuacji (waluty, covenanty, poręczenia i gwarancje)
- Tygodniowy plan biznesowy, jako narzędzie do monitorowania różnych scenariuszy wydarzeń w firmie
- Pozyskanie inwestora finansowego sposobem na rozwój firmy w dobie pandemii COVID-19
- Jakie informacje i narzędzia są potrzebne w spółce w celu skutecznego pozyskania inwestora?
#20 webinarium - Turkusowa firma rodzinna na trudne czasy
Prof. Andrzej Jacek Blikle – matematyk, przedsiębiorca, doradca biznesowy oraz Prezes Honorowy naszego stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych poprowadził webinarium na temat wykorzystania modelu zarządzania turkusowego w firmach rodzinnych podczas kryzysu, a także dlaczego organizacjom turkusowym będzie łatwiej przetrwać okres pandemii oraz wrócić do normalnego funkcjonowania po jego zakończeniu. Webinarium moderował Tomasz Budziak (wiceprezes zarządu IFR).
Prof. Andrzej Jacek Blikle – profesor matematyki i informatyki w PAN, członek Europejskiej Akademii Nauk, członek honorowy i były prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, dyplomowany mistrz cukierniczym, a także, od 30 lat, przedsiębiorca. Honorowy Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych i Centrum im. Adama Smitha. W latach 1990-2010 zarządzał rodzinną firmą cukierniczą A. Blikle Sp. z o.o., a od roku 1997 również uczy zarządzania kompleksową jakością (TQM), a także wykłada na uczelniach wyższych oraz w innych instytucjach naukowych i dydaktycznych. Na ten temat napisał książkę “Doktryna jakości“, która zdobyła I miejsce w kategorii “Najlepszy poradnik ekonomiczny” w konkursie Economicus 2015 (org. Dziennik Gazeta Prawna), a w 2016 r. otrzymała nagrodę Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie “za najlepszą pracę z zakresu nauk o przedsiębiorstwie w latach 2014-2015”. Książka jest dostępna w formie papierowej, ale jej wersję w PDF można też bezpłatnie pobrać z tej witryny.
We wrześniu roku 2009 zajął drugie miejsce (po Janie Krzysztofie Bieleckim) wśród liderów firm w rankingu “Kogo słucha biznes”. Ranking przeprowadził Magazyn ThinkTank wspólnie z Instytutem Monitorowania Mediów i Google. W roku 2011 otrzymał tytuł “Człowiek Jakości Roku 2010” przyznany przez Kongres Polskich Menedżerów Jakości ISO POLAND 2011.
#21 webinarium Jak zbudować odporność firmy rodzinnej?
Podstawą odporności organizacji na kryzysy pochodzenia zewnętrznego jest trwała i trudno-kopiowalna przewaga konkurencyjna. Jej trwałość jest skorelowana z unikalnością propozycji wartości (VP) oraz systemu biznesowego, który zapewnia jej dostarczanie na rynek. Źródłem efektywnej propozycji wartości jest wolna przestrzeń pomiędzy alternatywnymi rozwiązaniami obecnymi na rynku a maksymalnym poziomem satysfakcji odbiorcy. Tylko poprzez obszar nieujawnionych potrzeb rynku można wykonać radykalny skok w propozycji wartości, złamać obecne reguły rynku i zmienić jego zachowania. Służy temu określona metodologia pracy, zaś efektem jest strategia pozwalająca na sterowanie rynkiem (driving market).
Piotr Lutek - Ekspert w zakresie przekładania rezultatów badawczych w unikalne rozwiązania rynkowe, w tym kreowanie nowych kategorii produktów i budowanie aliansów rynkowych.
Jakub Ścierzyński – Członek Zarządu Sukcesor w Instal-Projekt – firmie rodzinnej z branży grzewczej, będącej wiodącym producentem grzejników.
#22 webinarium Tarcza Finansowa PFR – instrukcja dla przedsiębiorców
Webinarium dla wszystkich, którzy ucierpieli wskutek pandemii koronawirusa. Nie wiesz, gdzie szukać pomocy? Zastanawiasz się, w jaki sposób skorzystać z Tarczy Finansowej? Dzieki temu webinarium dowiesz się, jakie są możliwości wsparcia dla Twojej firmy. Spotkanie poprowadzi Eliza Kruczkowska – Dyrektor ds. Rozwoju Innowacji w PFR S.A., moderatorem będzie Dawid Rejmer – Radca Prawny, Członek Zarządu IFR. Szczególnie zapraszamy przedsiębiorców z sektora MŚP.
#23 webinarium Firmy rodzinne – cyfrowa gotowość w obliczu koronawirusa
Badania prowadzone przed wybuchem pandemii koronawirusa pokazywały niepokojące zjawisko – tylko kilkanaście procent polskich firm deklarowało gotowość do przejścia w tryb pracy zdalnej. Przez ostatnie tygodnie sprawdzaliśmy tę gotowość w praktyce i dziś możemy już powiedzieć dużo więcej o tym, co było najtrudniejsze, a co udało się wdrożyć nie zmniejszając wydajności pracy. Warto jednak przyjrzeć się temu, co było największym wyzwaniem i co można zrobić lepiej oraz jakich niebezpieczeństw można się ustrzec, zwłaszcza że czasy sprzed kryzysu nie wrócą, a przed nami wiele lat gospodarczych wyzwań. Podczas webinarium pokazano zarówno te obszary, w których udało się firmom rodzinnym, jak i te, w których potrzebna jest poprawa. Wyścig trwa!
#24 webinarium Sprzedaż produktów i usług biznesowych w cyfrowym świecie
Podczas webinarium przedstawiono przykłady skutecznego wsparcia sprzedaży, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, ale sprawdzonych w praktyce metod i narzędzi. Zaprezentowano, w jaki sposób nawet mała firma, która nie posiada działu marketingu i wielkiego budżetu może pozyskiwać więcej leadów sprzedażowych dzięki umiejętnemu dzieleniu się wiedzą z potencjalnymi klientami. Podpowiedziano też, jak dobrać odpowiednią strategię, metody i narzędzia do rozmiaru, charakteru działalności i modelu biznesowego.
Prowadzący Łukasz Kosuniak jest CEO oraz Head of Consulting w firmie Grow Consulting. Praktyk, wieloletni manager marketingu B2B (Samsung, Microsoft). Zarządzał pierwszym w Polsce samodzielnym wdrożeniem systemu marketing automation klasy korporacyjnej. Przeszkolił kilka tysięcy sprzedawców i marketerów B2B. Obecnie wspiera firmy w opracowaniu i realizacji skutecznej strategii marketingowej z wykorzystaniem narzędzi digital marketingu takich jak Marketing Automation, Social Selling, Sales Enablement. Autor książki „ABC Marketingu B2B” i kilkudziesięciu branżowych publikacji z obszaru Marketingu B2B, Marketing Automation, Sales Enablement. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec, konsultant.
#25 webinarium Jak skutecznie chronić firmę nie tylko w dobie kryzysu
W czasie webinarium dowiemy się m.in.: jak zminimalizować koszty ochrony nawet o 50%, przy jednoczesnym podniesieniu jej skuteczności i efektywności, a także jak przygotować się do zagrożeń dla funkcjonowania firmy, które mogą wystąpić podczas samej pandemii i po jej zakończeniu. Szeroko rozumiane bezpieczeństwo pełni w tym przypadku funkcję wspomagającą, ale niekiedy również decydującą o sukcesie lub porażce, o zysku lub stracie i wreszcie o rozwoju bądź upadku danego przedsiębiorcy.
Webinarium prowadzili Robert Dąbrowski (CEO RECEVENT) oraz Robert Pajek (CSO AMODEUS). Moderatorem spotkania był Tomasz Budziak (wiceprezes zarządu IFR).
#26 webinarium Tarcza Finansowa dla MŚP – co musisz wiedzieć, żeby skorzystać ze wsparcia PFR
Od końca kwietnia można już składać wnioski o przyznanie subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach Tarczy Finansowej. Po pierwszych dwóch tygodniach wiele kwestii jest niejasnych i przedsiębiorcy mają pytania, na które nie znajdują odpowiedzi. Pierwsze webinarium, zorganizowane 5 maja 2020 wspólnie z PFR pt. “Tarcza Finansowa PFR – instrukcja dla przedsiębiorców” potwierdziło ten fakt, dlatego postanowiliśmy zorganizować drugie webinarium, w którym skupiono się na odpowiadaniu na pytania przedsiębiorców.
Spotkanie prowadził Dawid Rejmer – Radca Prawny, Członek Zarządu IFR.
#27 webinarium - Spotkania rodziny - niewykorzystany potencjał?
Każda rodzina właściciela firmy rodzinnej, dysponuje potencjałem, który w zależności od sposobu “zagospodarowania”, może stać się dla firmy generatorem wartości dodanej albo źródłem potencjalnych problemów. Jak pokazuje praktyka krajów rozwiniętych, w których firmy rodzinne zdążyły już zgromadzić wielopokoleniowe doświadczenia, istotnym czynnikiem, warunkującym realizację pierwszego z ww. scenariuszy, jest sprawnie funkcjonujący system ładu rodziny. System ten zapewnia efektywne “zarządzanie” rodziną. Podstawowym jego celem jest budowa spójności i jedności interesów oraz potrzeb wszystkich jej członków, w stosunku do rodzinnego przedsiębiorstwa.
Spotkanie poprowadzili dr hab. Izabela Koładkiewicz oraz Tomasz Budziak.
#28 webinarium - Lean w firmach rodzinnych, czyli jak dbać o stałe i zyskowne usprawnienia biznesu
Spotkanie poprowadził Andrzej Krótki (Konsultant Strategiczny Lean, Prezes w firmie Lean to Win) oraz Jakub Ścierzyński (członek zarządu, sukcesor w firmie rodzinnej Instal-Projekt). Moderował je będzie Tomasz Budziak – wiceprezes zarządu IFR.
Podczas webinarium opowiedziano, o czym trzeba pamiętać przy wdrożeniu usprawnień lean w specyfice firm rodzinnych, żeby mieć pewność skuteczności swoich działań. Przedstawiono konkretne przykłady zyskownych usprawnień z branż:
- produkcyjnej, gdzie przezbrojenia maszyn zostały skrócone o ponad 50% czasu
- sprzedażowej, gdzie skuteczność rozmów handlowych wzrosła o ponad 25%
- usługowej, gdzie jedno proste usprawnienie zaoszczędziło dwa miesiące pracy
#29 webinarium - Rada nadzorcza w firmie rodzinnej - kreator wartości czy balast?
W czasie webinarium zostały zidentyfikowane korzyści wynikające z postrzegania rady nadzorczej jako zasobu firmy rodzinnej, w tym czynniki, które wpływają na jego przydatność, czyli skład rady. Omówione też zostały funkcje, jakie może ona pełnić, a które w przypadku łączenia funkcji właściciela i zarządzającego, wciąż są słabo dostrzegane.
Gościem spotkania była dr hab. Izabela Koładkiewicz, Kierownik Katedry Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie i wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego. Webinarium moderował Tomasz Budziak, wiceprezes zarządu IFR.
#30 webinarium - Zwinne zarządzanie w kryzysowych czasach
Tradycyjne podejście do zarządzania nie sprawdza się w momentach kryzysowych, kiedy trzeba działać szybko, błyskawicznie dostosowując się do zmieniającego się otoczenia biznesowego. Kiedy realia zmieniają się z minuty na minutę, rozbudowana dokumentacja i długofalowe plany na niewiele się przydają. Dlatego w wymagających czasach najlepiej poradzą sobie te firmy, dla których “zwinność” jest czymś więcej niż tylko szumnym hasłem marketingowym.
Webinarium poprowadził Jakub Kompa (doradca strategiczny, Family IT) oraz Mateusz Żurawik-Le Mercier (Scrum Master, Agile Coach). Moderował je Tomasz Budziak – wiceprezes zarządu IFR.
#31 - Rada rodziny i konstytucja rodziny – podstawowe instrumenty budujące jedność rodziny
Celem webinarium było przybliżenie zasad funkcjonowania rozbudowanych struktur na forum rodziny, w tym wskazanie czynników warunkujących skuteczność ich działania.
W pewnym momencie życia rodziny właścicieli firmy rodzinnej, przychodzi taki moment, że wykorzystywane do tej pory rozwiązania, w budowie jedności rodziny, przestają być już wystarczające (np. spotkania rodziny). Czynnikiem to warunkującym jest nie tylko wzrost liczby członków rodziny właścicieli, ale też jej zróżnicowanie pod względem pokoleń oraz jej gałęzi. Przekłada się to na zróżnicowanie oczekiwań i potrzeb członków rodziny wobec rodzinnego biznesu. Budowa jedności rodziny w odniesieniu do firmy rodzinnej staje się tym samym złożonym wyzwaniem. Dotychczasowa praktyka firm rodzinnych z rozwiniętych gospodarek pokazuje na wypracowanie bardziej złożonych struktur na forum rodziny, które pozwalają skutecznie budować jedność jej członków. Do nich należą: zgromadzenie rodziny, rada rodziny oraz konstytucja rodziny.
Gościem spotkania była dr hab. Izabela Koładkiewicz, Kierownik Katedry Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie i wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego. Webinarium moderował Tomasz Budziak, wiceprezes zarządu IFR.
#32 webinarium - Social selling – jak wykorzystać potencjał LinkedIn w pozyskiwaniu klientów biznesowych?
Webinarium jest kierowane do osób zajmujących się sprzedażą, marketingiem i rozwojem firmy w obszarze B2B. Przedstawiono dobre praktyki zebrane podczas pracy z klientami wprowadzającymi nowoczesne metody wsparcia sprzedaży m.in. Social Selling. Pokazano sprawdzone taktyki budowania sieci kontaktów oraz konwersji kontaktów na leady sprzedażowe. Omówiono również błędy, jakich warto unikać oraz narzędzia, jakimi warto się posługiwać w działaniach Social Selling.
Gościem spotkania jest Łukasz Kosuniak - CEO oraz Head of Consulting w firmie Grow Consulting. Praktyk, wieloletni manager marketingu B2B (Samsung, Microsoft).
#33 webinarium - Rezerwa strategiczna w firmie rodzinnej – Jak zbędne zasoby mogą pozwolić budować lepszą przyszłość biznesu?
Niemal każda firma stara się racjonalizować koszty przez niezatrudnianie lub zwalnianie pracowników, ograniczanie zbędnych wydatków, czy zakup tylko tych materiałów, które są potrzebne do bieżącej produkcji. Tymczasem niektóre zbędne zasoby mogą tworzyć tzw. rezerwę strategiczną, która okazuje się niezbędna w walce z kryzysem lub do rozwoju firmy. Gdy firma jest idealnie zoptymalizowana, może odkryć, że brakuje jej zasobów do poradzenia sobie z nieprzewidzianymi wyzwaniami albo brakuje jej “paliwa” do walki o nowy rynek. Brak rezerwy strategicznej sprawia, że niemożliwe staje się wykorzystanie szans, jakie stwarza każdy kryzys. Mimo że powszechnie zachęca się do optymalizacji, wiele firm odnoszących sukcesy przemilcza to, że zawdzięcza je wykorzystaniu rezerw, których nie posiadają ich konkurenci.
W trakcie webinarium omwiono, co składa się na rezerwę strategiczną, jaki jej poziom jest właściwy oraz jak ją wykorzystać do rozwoju firmy. Poprowadzi je dr Jacek Pogorzelski – ekspert w zakresie strategii marketingowej oraz zarządzania marką i doświadczeniem klienta. Moderował Tomasz Budziak – wiceprezes zarządu IFR.
#34 webinarium - Jak banki oceniają zdolność kredytową przy udzielaniu finansowania firmom – praktyczne wskazówki
Wiele firm, aby się szybciej rozwijać, korzysta z finansowania bankowego. Kredyt pozwala na zwiększenie zarówno kapitału obrotowego firmy i tym samym większą sprzedaż, ale też realizacje inwestycji niezbędnych do rozwoju. Na co zwracają uwagę banki rozpatrujące wnioski o kredyt na działalność gospodarczą? Jak powinna wyglądać sytuacja finansowa “bankowalnej” firmy? Co poza danymi finansowymi jest badane przez bank? Czy banki nie są zbyt restrykcyjne w podejściu do oceny ryzyka związanego z finansowaniem?
Na te, jak też wiele innych pytań odpowiedziano na naszym 34. webinarium, które poprowadził Jan Czeremcha – założyciel i właściciel Birdcherry, ekspert w dziedzinie finansów i bankowości z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym, z czego 18 lat w zarządach polskich i międzynarodowych banków. Moderatorem był Tomasz Budziak – wiceprezes zarządu IFR.
#35 webinarium - 3 etapy skalowania sprzedaży B2B przy pomocy marketingu
W czasie tego webinarium omówiono 3 etapy skalowania sprzedaży B2B z wykorzystaniem marketingu oraz działań digitalowych. Sprzedaż B2B zaczyna się o wiele wcześniej niż dochodzi do kontaktu klienta ze sprzedawcą. Dlatego nasi partnerzy z Grow Consulting opracowali nowoczesną metodę skalowania sprzedaży opartą o 3 etapy tego procesu:
- Zanim dojdzie do kontaktu handlowego
- Po kontakcie handlowym, a przed sprzedażą (klasyczny proces sprzedażowy)
- Po sprzedaży, kiedy warto zadbać o zadowolenie klienta i procesowo podejść do zbierania referencji oraz case studies.
Niniejsze webinarium poprowadził Łukasz Kosuniak – CEO w firmie Grow Poland, ekspert marketingu B2B, wykładowca akademicki, szkoleniowiec, konsultant. Moderował je Krzysztof Ogorzałek – członek zarządu IFR.
# 36 webinarium - Jak zbudować przewagę konkurencyjną poprzez wykorzystanie narzędzi e-learningowych?"
Webinarium odbyło się w dniu 29 października 2020 roku, a poprowadził je Mariusz Andreasik – członek zarządu Smart Education. Moderowała spotkanie Ewa Szczecińska-Budziak – ekspert ds. e-learningu w projekcie LCK, realizowanym przez Stowarzyszenie IFR. Podczas webinarium wykorzystując doświadczenie Dolineo (marka utworzona przez Smart Education) poznaliśmy jak e-learning może wspierać firmy w zarządzaniu produktami i kanałami sprzedaży. Dowiedzieliśmy się również, jak narzędzia zdalnego nauczania pomagają zarządzać produkcją, m.in. w zakresie diagnozowania krytycznych luk wiedzy pracowników na temat procedur, procesów i standardów przedsiębiorstwa, a także w zakresie efektywnego i szybkiego podnoszenia wiedzy w konkretnie zdefiniowanych obszarach. Ekspert pokazał również jak e-learning pomaga zapewnić bezpieczeństwo prawne firmy (compliance), w tym zgodności w zakresie przepisów branżowych. Prezentację z webinarium przesyłamy w załączniku. Poniżej znajdziecie link do nagrania na YouTube oraz zapowiedź najbliższego webinarium IFR.