Firma rodzinna. Opowieści polskich przedsiębiorców

Drugi tom historii firm rodzinnych opowiadanych przez beneficjentów projektów FR1 i FR2. Premiera książki miała miejsce 9 grudnia 2015 roku podczas konferencji PARP, podsumowującej projekt Firmy Rodzinne 2.

Paneliści konferencji

9 grudnia br. odbyła się konferencja zamykająca projekt „Firmy rodzinne 2”. Otwierający konferencję, Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, i prof. Andrzej J. Blikle, prezes IFR, podkreślili, że wielkim osiągnięciem obu projektów było zbudowanie środowiska firm rodzinnych – sieci wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą firm.

O projekcie Firmy Rodzinne 2

logotyp projektu

Firmy Rodzinne 2 to druga wspólna inicjatywa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, mająca na celu podniesienie konkurencyjności rynkowej firm rodzinnych – specyficznych organizmów ekonomicznych, w których przeplatają się systemy tego, co prywatne z tym, co biznesowe. Do drugiej odsłony projektu wsparcia firm rodzinnych dołączyli dwaj partnerzy: poznańska Concordia Design i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. 

Opracowany specjalnie dla biznesów rodzinnych sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorców, projekt FR2 składa się z następujących elementów:

W marcu 2015 skończyła się rekrutacja do dodatkowej, VII edycji szkoleń dla przedsiębiorców. Ta ostatnia już edycja rozpoczęła się 26 marca 2015, w Warszawie. Witamy wszystkich nowych uczestników FR2:))

Mamy już za sobą przeprowadzone szkolenia i konferencje bazowe sześciu edycji szkoleń dla przedsiębiorców. Aktualnie trwają warsztaty tematyczne oraz doradztwo dla tych sześciu edycji, oraz część bazowa dla edycji siódmej. Szkolenia odbywają się w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. We wrześniu 2014 zakończyły się warsztaty liderów, a w kwietniu 2015 roku kończą swoją edukację na SWPS w Warszawie i Poznaniu studenci Innowacyjnego Zarządzania Firmą Rodzinną.

W sumie w projekcie bierze udział ponad pół tysiąca przedsiębiorców rodzinnych z całej Polski. Jest więc z kim zawierać znajomości, dzielić się doświadczeniem, budować markę firm rodzinnych oraz sieć wzajemnego wsparcia biznesowego.

Zobacz ścieżkę edukacyjną szkoleń dla przedsiębiorców w projekcie.

Dołączyli do nas, by:

 • w pełni wykorzystać potencjał, wynikający z rodzinności firmy,
 • docenić kluczowe znaczenie biznesów rodzinnych dla gospodarki,
 • wyczulić się na zalety i zagrożenia wynikające z ich struktury,
 • spotkać tych, którzy odnieśli sukces i dzielą się doświadczeniem.

Program każdej edycji, to konferencje szkoleniowe, spotkania mentoringowe i warsztaty, podczas których beneficjenci wypracowują konkretne rozwiązania ważne dla Ich rodziny i firmy. Konferencje i warsztaty, to także okazja do rozmów z współuczestnikami, o tym co trudne i co piękne w Ich firmach, o pieniądzach, pasjach oraz o pracy z tymi, których kochają.

Zobacz opinie uczestników pierwszego projektu Firm Rodzinnych, które opisane są w materiale"refleksje uczestników" oraz pokazane w reportażu "Rodzinni rekomendują FR2

Udział w projekcie to:

 • okazja podniesienia kompetencji zawodowych i osobistych,
 • sposób na podniesienie konkurencyjności Twojej firmy
 • szansa promocji Ciebie i Twojego biznesu poprzez:
  • nawiązanie nowych kontaktów,
  • tworzenie opowieści o Twojej firmie (PDF, 7.11 MB),
  • uczestnictwo w kampanii społecznej,
  • aktywność na portalu internetowym, który będzie stałym miejscem kontaktów, wymiany poglądów i źródłem informacji o biznesie rodzinnym w kraju i za granicą.

Zakończony w marcu 2012 roku pierwszy projekt Firmy Rodzinne, był cyklem niezwykłych spotkań, dzięki którym odkryliśmy, jak różnorodną, żywotną, a wciąż niedocenianą częścią polskiej gospodarki są przedsiębiorstwa rodzinne. W drugim projekcie chcemy kontynuować uczenie się od siebie i wzmacniać sieć wzajemnego wsparcia.

Chcemy też, by nasza kampania społeczna pod hasłem „Firma rodzinna to marka” zmieniła sposób, w jaki większość Polaków postrzega przedsiębiorców.

Zapraszamy!

Umocnij swoją rodzinę i swój biznes.

ZałącznikWielkość
Szkolenia_i_doradztwo_-_sciezka_w_projekcie.pdf1009.05 KB